Vysavač do bazénu patří k základnímu příslušenství, bez něhož se neobejdete
Máte-li v úmyslu pořídit si na zahradu bazén a nechcete-li do něj investovat mnoho financí, existuje možnost zakoupení nadzemních kruhových nádrží, o výšce hladiny cca mezi 70 a 100 cm. Bazén samotný však nelze provozovat alespoň bez základního příslušenství, budete zcela jistě potřebovat geotextilní podložku pro usazení bazénu do terénu a dále pak filtraci, desinfekční prostředky bazénové chemie, schůdky, krycí plachtu, testery pH, bazénové hadice, případně další doplňky, jako je např. solární ohřev vody. Na co byste však rozhodně neměli zapomenout, je vysavač do bazénu.
Vysavače do bazénu pracují na podobném principu, jako ty klasické bytové na koberce. Nasávají spolu s vodou i nečistoty ze dna bazénu, které se tam usadily díky působení gravitace, a s nimiž si neporadila bazénová filtrace. Existují ve třech základních modifikacích, a sice jako zcela automatické stroje, anebo poloautomaty či ruční vysavače. Každý z nich dokáže ze dna bazénu vysávat nečistoty efektivně a tak nelze tvrdit, že by byl nějaký typ špatný či naopak výrazně lepší, jde tu o lidskou obsluhu. Čím více automatiky a robotizace, tím menší nároky na práci lidských paží.
Automatika však není zadarmo, s růstem automatizace rostou i pořizovací náklady, a tak se musíte rozhodnout, co preferujete – buď úsporu financí, anebo vaší tělesné námahy. Šetřit na námaze se však někdy nevyplatí.
Ruční bazénové vysavače nezatracujte. Jsou to sice jen docela obyčejné nástavce na teleskopickou tyč, která se připojuje flexibilní hadicí k bazénové filtraci, ovšem nástavce jsou velmi levné a poslouží stejně dobře, jako robotika. Jistě, že vysávání musíte věnovat nějaký čas, ale ten využijete smysluplně k očistě dna bazénu a zároveň posílíte svalstvo paží, dolních končetin, břicha i zad, posílíte imunitní systém a krevní oběh a také uvolníte do krve hormony štěstí, které mohou převážit ty stresové. Vysávání dna bazénu ručním vysavačem je tedy svým způsobem druh antistresu.