Nejčastější důvody, které vedou banku k zamítnutí úvěru
Zamítla vám bankovní společnost žádost o úvěr a vy začínáte propadat beznaději. Nejste v tom sami, bankovní půjčka je nastavená tak, aby jí nemohl získat kdokoliv. Diskvalifikačních faktorů je bezpočet a není se tedy potřeba příliš snažit, aby žadatel o půjčku nakonec odcházel z banky s nepořízenou. Jaké jsou tedy nejčastější důvody k zamítnutí a jak vylepšit svou bonitu?
Na trhu je v posledních letech přebytek likvidity, to znamená jen jediné, banky musí doslova bojovat o každého nového klienta. Není se tak čemu divit, že neustále přicházejí s novými a výhodnějšími nabídkami na úvěrové produkty. Ovšem bankovní společnosti jsou do jisté míry limitováni a to zákonem o spotřebitelském úvěru, který nařizuje poskytovatelům prověřit bonitu (schopnost splácet) ještě předtím než může být žádost o úvěr schválena. V opačném případě by posléze mohla být celá smlouva napadnuta pro její neplatnost, což by mělo pro takového poskytovatele neblahé následky.
Pracovní smlouva
Aby bylo možné své závazky vůči bance plnit, je zapotřebí pravidelný příjem ze zaměstnání, který do jisté míry garantuje pracovní smlouva na dobu neurčitou. Pokud však žadatel není schopen doložit své pravidelné měsíční příjmy, s největší pravděpodobností na půjčku banky vůbec nedosáhne. Podobný závěr čeká i žadatele s pracovní smlouvou na dobu určitou nebo v případě, kdy se nachází ve zkušební či výpovědní lhůtě. Ve všech případech nemá banka dostatečnou záruku, že bude žadatel schopen splácet a tak nezbývá než žádost o úvěr zamítnout.
Záznamy v registrech dlužníků
Platební morálka každého klienta je pravidelně zaznamenána v nejrůznějších registrech dlužníků. I z tohoto důvodu se vyplatí své pohledávky platit včas. Hypotéka po insolvenci je pak možná jediný způsob, kdy si mohou půjčit i nespolehlivý žadatelé, za kterými banka zavřela dveře.