Jaké jsou nejčastější podvody autobazarů
Mnoho lidí kupuje ojeté automobily v autobazaru. A není divu, cena je zde podstatně nižší, než kdekoliv jinde, a navíc je zde mnohdy skutečně velký výběr, zvláště u těch zavedených. Zároveň je však také pravdou, že tyto bazary ne vždy jednají se svými zákazníky čestně.
Ve skutečnosti v mnoha z nich najdete větší či menší podvody a triky, s jejichž pomocí se snaží své vozy prodat. Rozhodně tedy není na škodu podívat se na ty, které jsou používány mezi obchodníky nejčastěji. Tak budete vědět, čemu se vyhnout a na co si dát pozor.
Tím prvním a asi nejčastějším prohřeškem, se kterým se setkáme, je přetáčení kilometrů. Jednoduše řečeno, pracovník přetočí měřidlo najetých kilometrů na nižší hodnotu. To vyvolá zdání, že auto ujelo od svého vyrobení mnohem méně, než tomu skutečně je. Tím se také bude zdát méně opotřebené, čímž se samozřejmě zvýší jeho hodnota. Bude tak moci být prodáno dráž.
Bohužel, laik nemá příliš možností, jak něco takového poznat. Jistě, může mu připadat podezřelé, když má starý vůz najeto jen tak málo, avšak vždy je zde možnost, že jej předchozí majitel garážoval a používal jej jen minimálně. Pokud nejste odborník, na přetočení se nedá jednoduše přijít.
Další věcí, která je často prováděna, je maskování především drobných vad. Zdá se tedy, že je auto v lepším stavu, než odpovídá skutečnosti, a o to vyšší je opět jeho cena. A vzhledem k tomu, že všechny bazary chtějí prodat co nejdráž, je pochopitelné, proč se tyto praktiky provádí.
Naštěstí zde už máme poněkud více možností. Například si můžeme vůz prověřit v registru, kde zjistíme, zda byl někdy bouraný. Pokud zde bude mít nějaký záznam, je pravděpodobné, že zde nějaká drobná porucha zůstala, případně že se dříve či později objeví.
Proto se zde rozhodně vyplatí používat heslo „důvěřuj, ale prověřuj“. Ani ojetý vůz totiž není levná záležitost, a tak je dobré si být jistý, že je vše skutečně v pořádku.