Peníze

Co jsou to ty peníze?


Byly pochopitelně doby, kdy se lidstvo obešlo bez peněz. Takové finanční prostředky tehdy neexistovaly, a lidé si bez nich vystačili s pomyslným hraním si na svém písečku, případně s výměnným obchodem. Ale pak přišly jiné časy, v nichž byly peníze uváděny do oběhu, a jakmile si tyto získaly důvěru lidí, staly se nepostradatelnými. A to bez ohledu na to, jak tyto vypadaly nebo vypadají.

Kdo peníze měl a má, ten si pochopitelně mohl a může užívat života, jaký není těm finančně nezajištěným dostupný. A proto logicky toužíme po tom, aby nám peníze nikdy nechyběly. Provozujeme různorodou výdělečnou činnost, za kterou nám někdo zaplatí, a nedaří-li se to, pak aspoň pobíráme státní dávky nebo žebráme. A někdy pácháme pro peníze i nějakou tu trestnou činnost.

eura mince

Ovšem nakolik reálný základ má taková naše touha po penězích? To už je přece jenom poněkud nejasné. Protože se penězi zaopatřujeme proto, abychom si za ně mohli něco kupovat, a prospěšnost finančních prostředků je tak zcela závislá na tom, jakou hodnotu zrovna takové peníze mají. A když se nad tím zamyslíme, jakou hodnotu vlastně naše dnešní peníze mají? No, řekněte sami.

Za starých časů se razily mince ze zlata či stříbra, tedy z drahých kovů. A díky hodnotě těchto kovů tak sice postupně z trhů zmizely a platit se jimi přestalo, ale přesto může dodnes mluvit o štěstí každý, kdo je má, nebo každý, kdo je někde náhodou nalezne v podobě ukrytého pokladu. Takové peníze se totiž ani navzdory své neplatnosti nestaly bezcennými, spíše právě naopak.

eura v kapse

Zatímco dnešní peníze? To jsou papírky, které jsou v podstatě bezcenné, nebo kousky kovu, který také není nijak hodnotný. A ten, komu po skončení jejich platnosti zůstanou nebo kdo je jednou najde jako ukrytý poklad, z nich už nebude mít nic. A nejen ten – protože už dnes se stará inflace o to, aby byly naše peníze stále bezcennější.